V roce 1845 v Praze se narodil Rudolf Korb a v listopadu 1869 získal doktorát z práva na Právnické fakultě Univerzity Karla Ferdinanda. Celý život pracoval Rudolf Korb pro rakouskou státní správou, mimo jiné byl jmenován císařským radním a obdržel Řád železné koruny III. třídy.
Koncem 19. století se Korb pod vlivem německých návrhů systematicky zabýval problémem ochrany přírody a pravidelně publikoval své myšlenky v „Mitteilungen des Nordböhmischen Excursions-Club“ (vydavatel Nordböhmischer Excursions-Club).
V roce 1894 publikoval Rudolf Korb svůj článek „Zwei Tage ohne Rauch von Dr. Rudolf Korb“. Ve svém článku popisuje Rudolf Korb svůj výlet v květnu 1893 do Stvolínek a velebí krásu zdejší krajiny.
Rudolf Korb prosazoval myšlenku „Boží zahrady“, která by měla splňovat estetické normy krajiny a to s minimálními zásahy člověka. Myšlenka „Boží zahrady“ se setkala se značnou dobovou ozvěnou, zejména v Německu, kde byla předmětem zpráv v odborném a denním tisku.
Aby podpořil svou myšlenku „Božích zahrad“ zakoupil na konci devatenáctého století u Tanečku (u Stvolínek) pozemky, na kterých realizoval svou myšlenku.
Byl přesvědčen, že pokud se nám nedaří chránit velké celky, můžeme se pokusit chránit krásu přírody v menším. Optikou dnešní doby se jedná o zakládání remízků, které rozbijí velké lány polí a umožní zvěři najít tam bezpečí a klid.
Rudolf Korb zemřel 29. srpna 1925 na zámku ve Stvolínkách. Rudolf Korb byl pohřben na místním hřbitově. Na mramorový náhrobek byl umístěn samostatně složený epitaf: „Jeho život byl naplněn myšlenkou chránit krásný svět Boží před zničením prostřednictvím lidského sobectví“.
Po Korbově smrti jeho dědici neprojevili zájem o pokračování projektu „Boží zahrada“ a pozemky prodali. Kupující nerozuměl idealismu předchozího majitele a projekt „Boží zahrady“ skončil. Rudolfa Korba by asi potěšilo, že o sto let později bude jeho „Boží zahrádka“ součástí Chráněné krajinné oblasti České středohoří.
Zdroj: